Co je capsulový šatník a jak s ním začít

Co je capsulový šatník a jak s ním začít

27.06.2023

Udržitelný capsulový šatník spočívá v rozumném množství variabilních kousků, ze kterých dokážete vytvořit nekonečno outfitů a které jsou tak kvalitní a nadčasové, že vám vydrží roky. Šetří peněženku i planetu a protože odolává diktátu módních trendů, dává vám více svobody. Nejedná se přitom o žádnou novinku.

Pojem capsule wardrobe se už ve čtyřicátých letech minulého století objevoval v amerických časopisech jako malé množství oblečení v harmonických barvách, které k sobě ladí. V sedmdesátých letech se myšlenkou zabývala Susie Faux, majitelka londýnského butiku Wardrobe, a v roce 1985 termín obletěl svět díky návrhářce Donně Karan, která uvedla základy šatníku pro nezávislé pracující ženy pod názvem 7 Easy Pieces.

Jak začít s capsulovým šatníkem

Udělejte audit a prozkoumejte, co máte doma ve skříni. Uvědomte si, kolik máte triček, šatů, sukní, kalhot. Kolik formálních kousků, kolik casual oblečení, jaké barvy ve vaší skříni převládají a jaké doopravdy nosíte. Poctivě si přiznejte, které kousky vám sedí, které jsou vám malé nebo velké, které se nedají s ničím zkombinovat. V čem se cítíte dobře a co naopak nenosíte, aniž by vám bylo jasné proč. Jakmile se prokoušete celým šatníkem, přichází ta nejtěžší část: rozhodnout se, co zůstává a co pošlete dál.

Co si nechat

Oblečení, ve kterém se cítíte dobře, dá se nosit skoro ke všemu, nosíte ho často nebo je to vaše jistota na speciální události.

Co vyřadit

Oblečení, které vám nesedí nebo vám není příjemný materiál. Oblečení, do kterého už dlouho čekáte, že zhubnete, nebo přiberete. Oblečení, které jste na sobě neměli přes rok. To, co se nedá s ničím zkombinovat nebo je nepohodlné.

Co nakoupit jako první

Basic kousky. Každá žena by měla mít pohodlné volnější triko v základních barvách (černá, bílá, šedá, béžová), padnoucí černé kalhoty, oversized blejzr nebo sako, pohodlné šaty. Když si postavíte basic základ, styling začne být jako zázrakem o něco jednodušší. Úplně nejlepší je na začátek omrknout 8 základních kusů capsulového šatníku.